Strona główna

powrót

Zapisz artykuły

Styczeń 2001 HTML

Styczeń 2001 DOC

Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
 

 

 

Turniej szachowy - edycja I

Dzięki zaangażowaniu i ogromnej pracy organizatorów udało się zorganizować pierwszy gminny turniej szachowy, który odbył się w czyżowickim gimnazjum. Wzięło w nim udział pięć zespołów reprezentujących poszczególne gimnazja naszej gminy. Każda drużyna składała się z trzech zawodników, byli to:

  • Gimnazjum Czyżowice I: Michał Rodak, Bartek Rebeś, Wojtek Pyrchała.

  • Gimnazjum Czyżowice II: Michał Kubica (Adam Szeglowski), Piotr Cnota, Krystian Boczkowski.

  • Gimnazjum Rogów: Radosław Dudek, Adam Błędowski, Piotr Cichy.

  • Gimnazjum Turza: Michał Pukowiec, Mateusz Bańczyk, Adam Pogoda.

  • Gimnazjum Gorzyce: Marcin Sokół, Damian Jeleń, Tomasz Michnik.

  • Gimnazjum Czyżowice jako gospodarz wystawiło dwie reprezentacje.

fot. W.Langrzyk

Rywalizacja przebiegała pod czujnym okiem sędziów: pp. Jerzego Rebesia (sędzia główny), Karola Pawlicy, Piotra Swobody, Pawła Tanenberga. Turniej rozegrany został w dwóch etapach, z których każdy składał się z trzech rund, systemem "każdy z każdym". W czasie rundy przy każdym z dwóch stanowisk tj. przy trzech stolikach walczyły dwie drużyny. Przy pierwszym stoliku zawsze spotykali się kapitanowie, czyli potencjalnie najlepsi szachiści. Runda trwała 35 minut, jeżeli w tym czasie (w danej partii) nie padło rozstrzygnięcie, sędzia zarządzał 5 minutową dogrywkę, a jeśli i ona nie przyniosła rezultatu, ruchy miały następować po sobie, co 5 sekund.

ETAP I (12 grudnia 2000 roku):
Runda 1 
Gimnazjum Czyżowice I - Gimnazjum Czyżowice II 3:0
Gimnazjum Turza - Gimnazjum Rogów 1:2
Runda 2
Gimnazjum Czyżowice II - Gimnazjum Gorzyce 3:0
Gimnazjum Turza - Gimnazjum Czyżowice I 0:3
Runda 3
Gimnazjum Rogów - Gimnazjum Gorzyce 2:1
Tak, więc po pierwszym etapie, z kompletem zwycięstw i punktów prowadziła drużyna Gimnazjum Czyżowice I, drugie miejsce również z kompletem zwycięstw zajmował zespół z Rogowa. Taka klasyfikacja zapowiadała bardzo emocjonującą drugą odsłonę turnieju, mającą odbyć się 20 grudnia 2000 roku.

ETAP II:
Runda 1
Gimnazjum Czyżowice II - Gimnazjum Rogów 0:3
Gimnazjum Turza - Gimnazjum Gorzyce 3:0
Runda 2
W tej rundzie padło rozstrzygnięcie całego turnieju, bowiem w meczu na szczycie pomiędzy Czyżowicami (I) a Rogowem zatriumfowali gospodarze zapewniając sobie tym samym zdobycie pucharu prezesa PIR-u.
Gimnazjum Czyżowice I - Gimnazjum Rogów 2:1
Gimnazjum Czyżowice II - Gimnazjum Turza 2:1
Runda 3
Gimnazjum Czyżowice I - Gimnazjum Gorzyce 3:0 (pojedynek pozostawał czystą formalnością, ale i ten wygrali mistrzowie)

   W ten sposób wyłoniono I- ego Gminnego Mistrza Szachowego, którym została drużyna z Czyżowic (Michał Rodak, Bartek Rebeś, Wojtek Pyrchała). II miejsce zajęli rogowianie (Piotr Cichy, Adam Błędowski, Radosław Dudek), a III drugi zespół z Czyżowic (Krystian Boczkowski, Piotr Cnota, Michał Kubica- Adam Szeglowski). Warto dodać, że gdyby prowadzić klasyfikację indywidualną, to komplet punktów zachowaliby: Wojtek Pyrchała, Bartek Rebeś i Radosław Dudek. Jednak wszyscy zawodnicy zasługują na słowa uznania, bowiem poziom, jaki prezentowali był naprawdę bardzo wysoki, a dzięki swoim umiejętnościom szachowym dostarczali mnóstwa niezapomnianych emocji sobie samym i obserwującym. Turniej okazał się imprezą niezwykle udaną i z niecierpliwością będziemy czekać na jego kolejne edycje.


Paweł Tanenberg

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.