Strona główna

powrót

Zapisz artykuły

Styczeń 2001 HTML

Styczeń 2001 DOC

Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
 

 

 

 "Od biesiady - do biesiady"

kalendarium:
8.01. 2000r. - "BLIŻEJ WIETNAMU" (WDK CZYŻOWICE)
6.05.2000r. - "JAK GREK ZE ŚLONZOKIEM" (WDK GORZYCE)
8.12.2000r. - "PO SĄSIEDZKU" (SP GORZYCZKI)

fot. W.Langrzyk    Kolejna Biesiada, tym razem polsko- czeska p.n. "PO SĄSIEDZKU" (trzecia edycja w ramach cyklu POZNAJEMY KULTURY INNYCH NARODÓW"- odbyła się 8 grudnia w szkole podstawowej w Gorzyczkach. Inicjatorem tego spotkania podobnie jak poprzednich było stowarzyszenie "PIR". Tym razem jednak rangę imprezy podniosło ważne (istotne ) wydarzenie z życia Gminy Górzyce i Lutyni Dolnej. Odbyła się pierwsza publiczna prezentacja folderu poświęconego walorom i urokom obu zaprzyjaźnionych Gmin. Promowany dwujęzyczny folder został opracowany przez Urząd Gminy Gorzyce, we współpracy z Starostwem Lutynia Dolna i Gazetą "U Nas", zaś współfinansowany przez EUROREGION "SILESIA". 

Biesiada stworzyła okazję przyjaznego spotkania władz Gminy Górzyce i Lutyni Dolnej. Swoją obecnością organizatorów zaszczycili:

Ze strony polskiej:
- Wójt Gminy Górzyce - mgr Krystyna Durczok
- Przewodniczący Rady Gminy - mgr inż. Jerzy Pawelec
- Członkowie Zarządu Gminy - p. Elżbieta Kołek, p. Janusz Ziętek

Ze strony czeskiej:
- Przewodniczący PZKO - p. Józef Toboła
- Dyrektor Polskiej Szkoły z Lutyni - p. Alicja Berki

   Biesiadnikom urozmaicał spotkanie występ artystyczny zespołu Jack Band (Urszula Wachtarczyk, Marek Makosz, Antoni Makosz) Zaś grupę czeskich gości reprezentował Chór PZKO z Lutyni Dolnej, który stanowił zarazem "ławę czeską" - gdyż charakter spotkania był właśnie biesiadny, zawierający elementy spotkań "gwarkowych".

   Tradycyjnie celem tego spotkania (zgodnie z zamierzeniami stowarzyszenia) była prezentacja naszych lokalnych śląskich tradycji, oraz dorobku artystycznego i naszej kultury. - Stąd też niezapomniany i bardzo gorąco przyjęty występ naszych milusińskich: przedszkolaków i uczniów SP z Gorzyczek (pod kierunkiem p. Ilony Procek i p. Renaty Wala). Zamierzeniem każdego przedsięwzięcia podejmowanego przez "PIR" jest także integracja społeczności lokalnej- tym razem przeszła ona nasze najśmielsze oczekiwania. Atmosfera wspólnej pracy w przygotowaniu wieczoru była niesamowita... A zaczęło się prozaicznie, od zapytania a właściwie propozycji p. Henryka Grzegoszczyka (sołtysa) by "PIR" zorganizował "coś" w Gorzyczkach. Potem poszło już lawinowo:
Szkoła Podstawowa, Przedszkole, Rada Sołecka i społecznicy.

    Ogrom pracy włożonej i życzliwe nastawienie Dyrektora Szkoły Stanisława Wujca, oraz nauczycieli - M. Wierzgoń, Tadeusza Pukowca, zaangażowanie Dyrektora Przedszkola- Ilony Procek, pań i panów z Komitetów Rodzicielskich, mieszkańców Gorzyczek (Bogdana Koniecznego, Romana Kwaśnego, Karola Gawendy i inn.) - doprowadziło do sfinalizowania przedsięwzięcia, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci biesiadników. Można tylko pozazdrościć Gorzyczkom takiej więzi i współpracy wewnątrzśrodowiskowej.

   Wielkie słowa podziękowania kierujemy pod adresem pana Bogdana Koniecznego, który w sposób niezwykle oryginalny, a zarazem spontaniczny potrafił zmobilizować do wspólnej zabawy prawie 170- osobową grupę uczestników. Rangę imprezy podniosła obecność jej sponsorów. Dziękujemy w tym miejscu za hojność i wsparcie:

- Zbigniewowi Grzesiowi,
- Januszowi Zientkowi,
- Adamowi Sedlaczkowi i jego pomocnikom (Pizzeria Kaman"), którzy zadbali o wspaniałą ucztę dla "naszych podniebień",
- Januszowi Skrzypcowi z Gorzyc,
- Zarządowi Gminy Górzyce,
- Wiejskiemu Domowi Kultury w Gorzycach,
- Domowi Dziecka w Gorzyczkach,
- Radzie Sołeckiej z Olzy.

    Imprezie towarzyszyła obecność przedstawicieli mediów (Nowiny Wodzisławskie, Dziennik Zachodni, "U Nas"), zaś Radio 90 FM reklamowało imprezę na falach eteru.

    Na zakończenie pragnę w imieniu organizatorów podziękować wszystkim uczestnikom za wspaniałą i kulturalną zabawę, a także wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób dołożyli starań w organizowanie biesiady, a nie zostali wymienieni wcześniej z imienia i nazwiska. W niedalekiej przyszłości zaprosimy państwa do udziału w kolejnej biesiadzie z kontynuowanego cyklu "Poznajemy kultury innych narodów". Będzie to BIESIADA BUŁGARSKA.


Prezes PIR Gminy Gorzyce
Danuta Parma


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.