Strona główna

powrót
spis artykułów
Zapisz artykuł
Cały numer DOC
Cały numer HTML
Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
   Weterynarz radzi

Kontynuując temat środowiska bytowania zwierząt gospodarskich dzisiejszy artykuł poświęcony będzie pomieszczeniom dla zwierząt. Ponieważ jednak w naszej gminie została zakończona coroczna akcja szczepienia psów przeciw wściekliźnie pragnę przedstawić tabelarycznie ilości zaszczepionych psów w poszczególnych sołectwach porównywalnie w roku obecnym oraz poprzednim. Pominięte będą jedynie sołectwa Turza Śl. i Czyżowice z powodu braku danych (do szczepień wyznaczono tu lekarza weterynarii z terenu WodzisławiaŚl.).

Lp. Miejscowość, Rok 1999, Rok 2000

  • 1. Gorzyce 172 143
  • 2. Uchylsko 63 58
  • 3. Gorzyczki 165 152
  • 4. Kraskowiec + Kol. Fryderyk 97 80
  • 5. Osiny 78 78
  • 6. Odra 51 60
  • 7. Olza 160 156
  • 8. Bluszczów 107 90
  • 9. Bełsznica 118 111
  • 10. Rogów 265 217

Tym, którzy jeszcze nie dopełnili obowiązku zaszczepienia psa przypominam, że można to zrobić codziennie w godzinach pracy zakładu w Gorzycach.

Wracając do pomieszczeń powiem na wstępie, że w budynku inwentarskim każdy gatunek zwierząt winien mieć oddzielne pomieszczenie. Sam budynek winien być ciepły zimą i chroniący przed przegrzaniem latem, suchy oraz mieć odpowiednią ilość światła dziennego (stosunek okien do podłogi 1:10). Prawidłowo wentylacja (nawiew i wywiew) zapewnić wina odprowadzenie nadmiaru gazów jak dwutlenek węgla czy amoniak oraz parę wodna, a doprowadzać wystarczającą ilość świeżego powietrza. Trzeba pamiętać o kanalizacji - kanały ściekowe winne mieć co najmniej 2 % spadku, a rury kanalizacyjne odprowadzać ścieki do zamkniętego, szczelnego zbiornika znajdującego się na zewnątrz budynku. Ściany pomieszczeń inwentarskich powinno się co najmniej dwa razy w roku bielić wapnem, a posadzki dezynfekować. Należy zwalczać muchy. Służą do tego preparaty, które nabyć można w sklepach rolniczych, czy też zakładzie weterynaryjnym. Trzeba pamiętać, że każde pomieszczenie gospodarskie nie wyłączając klatek dla królików jest środowiskiem sztucznym, stworzonym przez człowieka i nie może być dla zwierzęcia jedynie więzieniem. Każde zwierzę, w tym również zwierzęta inwentarskie, potrzebuje oprócz jedzenia również świeżego powietrza, światła i ruchu i o musi zapewnić im człowiek, a w zamian na pewno potrafią być człowiekowi wdzięczne - każde na swój sposób.

Jan Skrzypiec, lekarz weterynarii


 

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.