Strona główna

powrót
spis artykułów
Zapisz artykuł
Cały numer DOC
Cały numer HTML
Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
   Wójtowie Czyżowic (2)

Franciszek Jakubczyk zwany "Spleśniok"

Został wybrany przez społeczność lokalną po III powstaniu śląskim w 1921 r., był pierwszym polskim sołtysem - "Fojtem".

Urodził się 29 września 1872 r. w Czyżowicach w rodzinie Wincentego i Franciszki Jakubczyk z d. Kominek. Szkołę powszechną ukończył w Czyżowicach. Z końcem XIX w. podjął pracę na kopalni w Westfalii w Niemczech. Związek małżeński zawarł 25 września 1897 r. Jedłowniku z Marianną z d. Jakubczyk, ur. 30 czerwca 1875 r. w Czyżowicach, córką Stefana (Szczepona - tak mówiono do niego potocznie) i Anny Jakubczyk z d. Derlich. Urodziło się 4 synów i 6 córek, po czym 2 córki zmarły wkrótce po urodzeniu. Mimo założenia rodziny, która mieszkała w Czyżowicach, nadal pracował w Westfalii.

W czasie I wojny światowej został powołany do armii pruskiej i po zdemobilizowaniu wrócił do rodziny do Czyżowic. Znalazł zatrudnienie na kopalni "Charlotte" ("Rydułtowy") w Rydułtowach, gdzie pracował do czasu wyboru Go sołtysem. Pełniąc tę funkcję pracował w swoim gospodarstwie rolnym i trudnił się konnym transportem węgla z kopalni "Rymer" w Niedobczycach do Czyżowic. Jako sołtys urzędował w swoim domu przy obecnej ulicy Wodzisławskiej nr 89. Był nim do czasu wyboru Wilhelma Gawlasa rzecznikiem gminy Czyżowice. Franciszek Jakubczyk zmarł 8 sierpnia 1950 r., a jego żona Marianna 3 lutego 1951 r. Oboje w Czyżowicach. Należy tu dodać, że wymienieni już wcześniej poprzednicy Franciszka Jakubczyka podczas zaboru pruskiego, a mianowicie: Stefan (Szczepon) Jakubczyk, to jego teść, a Franciszek Michnik, to dziadek ze strony matki mego rozmówcy Karola Smiatek.

Źródła:

  • przekazy ustne Agaty Smiatek z d. Jakubczyk - córki, ur. w 1915 r. i jej męża Karola Smiatek, ur. w 1913 r. - zamieszkali w Czyżowicach,
  • książka meldunkowa Czyżowic, założona w 1917 r.,
  • księgi Urzędu Stanu Cywilnego w Wodzisławiu Śl.

Stanisław Sosna


 

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.