Strona główna

powrót
spis artykułów
Zapisz artykuł
Cały numer DOC
Cały numer HTML
Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
   Będzie ścieżka rowerowa na terenie powiatu wodzisławskiego

Turystyka rowerowa jest obecnie jedną z najbardziej popularnych metod uprawniania sportu. Łączy ona rzeczy przyjemne z pożytecznymi. Poprawia sprawność fizyczną, a zarazem daje dużą satysfakcję z wypoczynku i rekreacji. Pozwala na dokładniejsze poznanie otaczającej nas przyrody. Dzięki niej możemy namacalnie odtwarzać naszą historię poprzez zwiedzanie zabytków. Do tej pory rowerzyści sami opracowywali, a następnie przemierzali różne szlaki drogowe naszego regionu. Szlaki te przebiegają przeważnie drogami głównymi co stwarza znaczne utrudnienie i zagrożenie bezpieczeństwa zarówno dla rowerzystów jak i kierowców samochodów. Bezpośrednią przyczyną tej sytuacji jest brak poboczy, a jeżeli już takowe istnieją, to są nierównie i zazwyczaj porośnięte wysoką trawą. Prowadzący pojazdy samochodowe napotykają dosyć często na swej drodze rowerzystów, którzy stanowią zazwyczaj dla nich przeszkodę. Muszą zmniejszyć szybkość prawie do "zera", gdyż wąskie drogi nie pozwalają ominąć rowerzysty bez zmiany pasa ruchu, a ten jest przeważnie zajęty przez samochody jadące z przeciwnej strony. Taka sytuacja na drodze jest dla rowerzystów nie do pozazdroszczenia. Czują się oni zagrożeni, ponaglani, a niekiedy i straszeni klaksonami.

Wychodząc naprzeciw tym trudnością Agencja Aktywnej Granicy z siedzibą w Radlinie i Stowarzyszenie "Promocja, Integracja, Rozwój" Gminy Gorzyce postanowiły utworzyć I ścieżkę rowerową na terenie powiatu wodzisławskiego. Ma ona prowadzić z dala od głównych szlaków drogowych tak aby rowerzyści mogli spokojnie przemierzać i zwiedzać najpiękniejsze zakątki tej ziemi.

Prace nad opracowaniem i wytyczeniem ścieżki trwają od listopada 1998 r. i są na ukończeniu. Trasa została dokładnie przemierzona i zinwentaryzowana pod względem ciekawych miejsc, zabytków, pomników przyrody itp. Poczynione zostały również prace polegające m.in. na "udrożnieniu" trasy na odcinku 2 km w tzw. "Szwajcarii Czyżowickiej" gdzie przeprowadzono prace geodezyjne, melioracyjne i ziemne na kwotę 15.000 zł. Większość środków finansowych pochodzi od firm prywatnych. Do prac tych włączyły się również gminy Gorzyce i Lubomia oraz Starostwo w Wodzisławiu Śl. Są czynione starania aby na dalsze prace takie jak chociażby znakowanie szlaku, wydanie folderu, mapki, przewodnika - pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz agencji i fundacji europejskich.

Na dzień dzisiejszy przebieg trasy jest pozytywnie zaopiniowany przez odpowiednie komisje w Urzędach Gminy Gorzyce i Lubomia oraz komisję ,miasta Wodzisławia Śl. i powiatu wodzisławskiego. Trwają ustalenia z Nadleśnictwem Rybnik, PKP oraz Związkiem Gmin i Powiatów Górnego Śląska. Po czym nastąpi znakowanie ścieżki. Jej przebieg przedstawia się następująco: wyjazd od stadionu w Wodzisławiu Śl. do Turzyczki, Turzy Śl., stamtąd przez Kol. Fryderyk do Gorzyczek, Uchylska i Gorzyc. A następnie przez Osiny do "Szwajcarii Czyżowickiej" i przez las do rogowskiej "Syrynki", a dalej do Zawady. Później przejazd lasem do grodziska i centrum Lubomii. Dalszy kierunek to Buków, Bluszczów, Odra i Olza. Stamtąd można wrócić pociągiem lub biwakować na ośrodkach rekreacyjnych. Tak pokrótce przedstawia się trasa prawie 60 km ścieżki rowerowej, którą prezentujemy na mapie na str. 20. O tym jakie ciekawostki można zobaczyć podczas przejazdu ścieżką rowerową napiszę w późniejszym czasie.

Piotr Pawlica


 

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.