Strona główna

powrót
spis artykułów
Zapisz artykuł
Cały numer DOC
Cały numer HTML
Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
   Prace Antoniego Podeszwy w olzańskim Domu Kultury

"Fotografia jest moją najwierniejszą towarzyszką życia ..."

Prawie cały kwiecień można było oglądać w olzańskim Domu Kultury wystawę fotografii artystycznej autorstwa Antoniego podeszwy.

Przygotowana w Olzie ekspozycja prac była owocem współpracy Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni"(Antoni Podeszwa mieszkający aktualnie w Düren - Niemcy, jest jego członkiem nieprzerwanie od 1976 roku), Galerii "Ciasna" z Jastrzębia oraz miejscowego Domu Kultury.

Wystawa określona tytułem "Natura i Człowiek" była już eksponowana w Pawłowicach, Rybniku i Żorach. Po Olzie - zobaczą ją jeszcze w tym roku miłośnicy fotografii artystycznej w Łaziskach, Jastrzębiu, Wodzisławiu Śl., a także w Katowicach oraz w Broniszowie koło Zielonej Góry. W Olzie otwarcie wystawy nastąpiło w dniu 4 kwietnia br.

W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele J.K.F. "Niezależni", Galerii "Ciasna", przyjaciele artysty fotografika z czasów jego pobytu w Polsce oraz zainteresowani sztuką fotografowania mieszkańcy Olzy. Mimo, że nie było dane zebranym bezpośrednie spotkanie z autorem prac (czego wielu żałowało) - wszyscy czuli jego obecność w prezentowanych pracach, o których sam tak pisze w katalogu towarzyszącym wystawie:" ... miarą wartości i rzetelności fotografii jest stopień w jaki fotografujący potrafi odczuć i oddać tę specyficzną chwilę, w której uruchamia "spust" migawki zapisując na materiale światłoczułym (ten jedyny w swoim rodzaju) ŚLAD. Wszystko bowiem, co istnieje i żyje w polu widzenia fotoobiektywu w momencie "spustu" migawki pozostawia na nim trwały ŚLAD. Nie jestem dokumentalistą, ani nie czuję fotografii "kreacyjnej". Po prostu tego się nie nauczyłem. Chociaż większość moich zdjęć mieści się w nurcie fotografii raczej realistycznej - i tak je próbuję przekazać innym - to przecież tak, jak mi powiedział kiedyś Ś.P. Cezary Gajak, jeden z członków - Założycieli Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni" - fotografia prawie zawsze jest subiektywna. Moje zdjęcia nie zawsze są piękne, ale to jest m o j a fotografia. Z fotografią "spotkałem się" mając 6 lat, kiedy mój nieżyjący już ojciec Ryszard, ówczesny kierownik Szkoły Podstawowej w Gorzyczkach, przyniósł do domu plik "obrazków", na których byłem ja - "namalowany światłem". Los pozwolił mi dopiero w 1968 roku zrozumieć, co to jest malowanie światłem. Od tamtego czasu po dzień dzisiejszy fotografia jest moją "najwierniejszą" towarzyszką życia. W roku 1976, po przyjęciu mnie do Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "niezależni" dzięki wspaniałym ludziom - kolegom klubowym, wyrozumiałym i życzliwym, odkryło mi swoją tajemnicę określenie FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA".

Oglądający wystawę fotografii Antoniego Podeszwy opuszczali ją zapewne w głębokim przekonaniu, że tej tajemnicy dotknęli. Przez moment, ulotną chwilę - dane im były obcować z prawdziwą sztuką. Sztuką przekazywaną sugestywnie odbiorcom nie tylko przez wyczulonego na piękne kształty, proporcje, barwy i grę światła doskonałego obserwatora natury i życia, ale przede wszystkim przez niezwykle wrażliwego człowieka i - artystę.

Wypis z katalogu wystawy

Antoni Podeszwa - urodzony w 1954 roku w Wodzisławiu Śl., inżynier inżynierii sanitarnej, od 1976 roku - członek Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni", członek Fotoklubu RP, artysta F.J.A.P. Udział w wystawach i konkursach (przyjęcia prac, medale, nagrody): w kraju: Wodzisław Śl., Jastrzębie, Katowice, Piła, Kamień Pomorski, Warszawa, Rzeszów, Rybnik, Tarnów, za granicą: Bułgaria, Estonia, Anglia, Francja, Hongkong, Singapur, Austria, Indie, Niemcy, Chiny. Preferowana tematyka w twórczości fotograficznej: ludzie - dzieci - natura - krajobraz.

Krystyna Okoń


 

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.