Strona główna

powrót
spis artykułów
Zapisz artykuł
Cały numer DOC
Cały numer HTML
Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
   Słowo naczelnego

"Pomimo, że każda chwila radości trwa niezmiernie krótko, później znika, zawsze jednak zostawia za sobą trwałą nadzieję i jeszcze trwalsze wspomnienia". Jean Paul 

Niewiele zostało dni do końca 2000 roku, Roku Jubileuszowego. Jak rozpoczyna się III. tysiąclecie, z Nowym Rokiem nowa nadzieja, czy też raczej czarna wizja, pasmo problemów i spraw nierozwiązywalnych.

Wizja przyszłości i sposób patrzenia na świat jest odbiciem naszego stanu psychicznego, jak "Każdy krajobraz jest stanem duszy" (H. Frederic). A, że "Radość przeżywa się tylko wtedy, gdy sprawia się ją innym" (K. Barth), to zbliżające się Święta Bożego Narodzenia dają świetną ku temu okazję aby nie tylko złożyć życzenia zawarte w ciepłych, miłych słowach, spotkać się z rodziną i znajomymi ale też i spotkać tych, którzy potrzebują nadziei, pomocy i oczekują aby (jak w wierszu p. Anny Zychmowej "Białe Święta") "Ten opłatek mały, Troski w radość zmieniał".

W "świątecznej sondzie" możemy dowiedzieć się jakich prezentów i życzeń oczekują nasi wybrani rozmówcy oraz czego życzą swojemu środowisku, w którym pracują, czy przebywają - z nich wypływa dodatkowa porcja radości, optymizmu i nadziei.

Niestety w tym brutalnym i bezwzględnym świecie jest coraz mniej miejsca na życzliwość i zaufanie. Część polityków pilnujących tyko swoich synekur traci zaufanie i przyczynia się do swojej porażki i zszargania opinii urzędu jaki sprawują. W sprawie wojewody Marka Kempskiego i jego skorumpowanych urzędników masmedia wyrok już wydały - odejdą w polityczny niebyt. Pojawiają się głosy, że korupcja w śląskim urzędzie wojewódzkim nie jest wyjątkiem lecz standardem. Ciągnąca się restrukturyzacja państwowych przedsiębiorstw stwarza doskonałe warunki do nadużyć władzy państwowej. Brak systemowych i weryfikowanych rozwiązań pozwala na preferowanie firm, z którymi istnieją nieformalne powiązania.

Nowoczesne administrowanie (do tego służą urzędy ze sprawnymi, kompetentnymi i dobrze opłacanymi urzędnikami, nie może być powiązana z aktualnymi przypadkami korupcji, chaosem i rozrostem biurokracji utrudniającej obywatelom załatwianie spraw. Powstają co chwila kolejne państwowe instytucje, urzędy, - nadszedł czas aby to o czym mówiono, robiąc dokładnie odwrotnie, wprowadzić w życie - obniżyć koszty administracji państwowej, ograniczyć (?) kompetencje koncesji, ograniczyć wpływ państwa, a przez to korupcji.

Jedynym antidotum jest ograniczenie zakresu i wpływu władzy państwowej. Regulacja wszystkiego co ludzie robią, to władze totalitarna.

Władza - i ta demokratycznie wybrana - podległa pokusie korupcji. Zaś władzy (jej instytucji) zlikwidować nie można lecz tylko lepszą zastąpić gorszą (lub czasem odwrotnie). Ta nowa, czekająca na swoją kolej historyczną niedawno obiecywała, że po przejęciu władzy przez lewicę będzie lepiej, a dzisiaj już określają ilość nauczycieli, trzeba będzie zwolnić (bo zmalał liczba uczniów), liczą nadmiar pielęgniarek - bo trzeba koszty służby zdrowia obniżyć i na nowo zreformować Kasy Chorych, PZU i inne instytucje.

A wszystko to - tak się wydaje - wynika z motywacji pochodzącej z dążenia do władzy w jej najrozmaitszych formach, z chęci wpływania na otoczenie.

Każdy interesujący się funkcjonowaniem swojego lokalnego środowiska ma okazję zapoznać się z efektami po upływie kilkunastu lat od wprowadzenia restrukturyzacji górnictwa w Niemczech czy jego likwidacji w Wielkiej Brytanii. Czy jesteśmy w stanie skorzystać z wzorców wiązania się organizacji społecznych i pozarządowych w pomoc kierowaną do spauperyzowanych środowisk

Obserwując życie społeczności lokalnych można dojść do wniosku, że systemy władzy publicznej: państwowej i samorządowej wymagają dalszego reformowania i udoskonalania, bo demokracja w wykonaniu dosłownym "władzy ludu" technicznie jest niewykonalna. Ale "Każdy człowiek potrzebuje stale nawet pewnej ilości trosk, cierpień lub biedy, tak jak okręt potrzebuje balastu, by płynąć prosto i równo" (A. Schopenhauer).

Stanisław Sitek


 

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.